Suplementi za žene, u današnje vreme, predstavljaju kategoriju dodataka ishrani koji imaju za cilj da zadovolje i nadoknade specifične potrebe ženskog organizma. Njihova glavna svrha je zdrava preventiva, a fokus je stavljen na očuvanje zdravlja, umesto da se koriste za rešavanje već nastalih problema.
Žensko telo, tj. celokupan organizam prolazi kroz različite faze i izazove tokom svog životnog ciklusa. Zbog toga, ženski organizam zahteva specifične nutritivne potrebe koje posebno formulisani suplementi mogu zadovoljiti.
Koji su suplementi popularno dobili naziv “suplementi za žene” i zašto?
Suplementi za žene su posebna kategorija dodataka prehrani koji su posebno formulisani ali i dizajnirani da promovišu važnost zadovoljavanja specifičnih potreba ženskog organizma.
Od kako su nastali, ova vrsta suplemenata se fokusira na podršku celokupnom ženskom organizmu, posmatrajući ga kao celinu. Uloga koja je ipak najvažnija, jeste da smo sa suplementima prestali da “lečimo posledice”, dok je sam cilj ovih suplemenata da budu zdrava preventiva i da se žene generalno osveste o važnosti preventive kada je njihov organizam u pitanju.
Žensko telo prolazi kroz različite faze i promene tokom života. Hajde samo da zamislimo - prvo ide pubertet, pa menstrualni ciklus, trudnoća, postporođajni period i menopauza. Svaka od ovih faza nosi sa sobom specifične izazove i samim tim specifične potrebe kod svake žene.
Možemo ih podeliti u 3 velike grupe:
-
Suplementi koji treba da nadoknade vitamine i minerale koji nedostaju u organizmu žene:
Žensko telo ima posebne potrebe za određenim vitaminima i mineralima. Potrebe se menjaju u životnim fazama, naravno, ali se nekada menjaju i na mesečnom nivou. Na primer, žene će češće unositi više gvožđa pred samu menstruaciju, dok će u periodu trudnoće piti više magnezijuma, kalcijuma i folne kiseline.
-
Suplementi za hormonsku ravnotežu organizma žene:
Hormonske promene su sastavni deo ženskog života. Hormonski periodi u životu jedne žene obuhvataju pubertet, menstrualni ciklus, trudnoću i menopauzu.
Suplementi na bazi bilja se često koriste za ublažavanje neželjenih problema sa kožom u toku puberteta, za ublažavanje intenzivnih simptoma PMS-a u toku perioda života kada žena ima redovne menstracije, ali i na smanjenje neugodnih simptoma menopauze kroz koje žena prolazi najčešće u poznim godinama. U te svrhe, često se u suplementima nalaze biljke poput crvene deteline, divljeg kestena, čička, koprive, sladića, đumbira, ruzmarina, kamilice…
-
Suplementi za zdravlje kože, kose i noktiju:
Često vlada mišljenje da žene pokazuju veći interes za održavanje zdravlja i lepote kože, kose i noktiju pri kupovini suplemenata.
Ali, realno stanje jeste da takva vrsta suplemenata često ima veće marketinške kampanje, i preporučuje se ženama u svakom dobu.
Ova vrsta suplemenata je izuzetno popularna. Na primer, trenutno je popularno konzumirati kolagen, keratin, hijaluronska kiselina…
Ovi sastojci su popularni jer daju podršku zdravlju i elastičnosti kože, jačanju kose i noktiju, ali i za smanjivanje znakova starenja.
Koje su prednosti konzumiranja suplemenata za hormonsku ravnotežu organizma žene?
-
Regulacija menstrualnog ciklusa: Hormonska ravnoteža igra ključnu ulogu u pravilnom funkcionisanju menstrualnog ciklusa. Suplementi za hormonsku ravnotežu mogu pomoći u regulaciji proizvodnje estrogena i progesterona, što može pomoći u regulaciji menstrualnog ciklusa. Ovi suplementi su posebno korisni ženama koje imaju vrlo bolne i/ili neredovne menstruacije.
-
Smanjenje simptoma PMS-a: Predmenstrualni sindrom (PMS) karakterišu zaista razni simptomi. Neke žene pate od nadutosti, bolnih grudi, umora, lošeg sna. Suplementi za hormonsku ravnotežu mogu pomoći u ublažavanju tih simptoma tako što stabilizuju nivo hormona u telu žene u toku menstrualnog ciklusa.
-
Period planiranja trudnoće: Suplementi koji se unose u toku perioda planiranja trudnoće imaju za ulogu da pruže dodatnu podršku zdravlju žene i optimalnom razvoju fetusa ako se trudnoća desi. Oni igraju važnu ulogu u pripremi tela za trudnoću i osiguravanju da organizam bude “opremljen” svim vitaminima i mineralima, ali i da održe hormonsku ravnotežu idealnom u ovom periodu. Održavanje zdrave hormonske ravnoteže može biti ključno za postizanje trudnoće i održavanje zdravog toka iste.
-
Period trudnoće: Trudnoća je osetljiv period u kojem se menja nivo hormona, a gde je sav fokus na tome da se osigura zdrav razvoj fetusa. Određeni suplementi mogu pružiti podršku regulaciji hormona, pomoći u održavanju opšteg zdravlja majke, i uticati na pravilan razvoj bebe. Konzumacija suplemenata u periodu trudnoće je u poslednje vreme vrlo popularna. Time možemo zaključii da svest o preventivi jeste svakim danom sve veća.
-
Postpartum: Nakon porođaja, žensko telo prolazi kroz velike hormonske promene. Konzumiranje suplemenata koji podržavaju hormonski balans može pomoći u stabilizaciji i ublažavanju simptoma kao što su promene raspoloženja, umor, spor oporavak tela, manjak apetita. Suplementi postpartuma su kreirani sa ciljem da podrže fizičko i mentalno zdravlje majke, ali i da utiču na proizvodnju mleka kod majke.
-
Podrška menopauzi: Na samom početku menopauze, žene prolaze kroz značajne hormonske promene. Te promene znaju biti nagle, jer u nekim slučajevima nivo estrogena naglo opadne. Suplementi za hormonsku ravnotežu mogu pomoći u ublažavanju simptoma menopauze, kao što su valunzi, noćno znojenje, promene raspoloženja, zadržavanje vode u organizmu i ostalo. Neki biljni suplementi čak sadrže fitoestrogene, koji značajno utiču na hormonski balas žena u menopauzi.
Osim podrške ženskom telu u najbitnijim periodima života žene, hormonski balans u telu žene je bitan i za:
-
Zdravlje kostiju: Hormoni igraju ključnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju. Suplementi za hormonsku ravnotežu često sadrže i vitamine i minerale kao što su kalcijum, vitamin D i magnezijum, koji su važni za održavanje jakih kostiju i prevenciju osteoporoze.
-
Održavanje zdrave kože i kose: Hormonska neravnoteža može uticati na zdravlje kože i kose. Suplementi za hormonsku ravnotežu koji sadrže antioksidanse, esencijalne masne kiseline i vitamine mogu pomoći u održavanju hidratacije kože i poboljšanju elastičnosti. Takođe, utiču na zdrav rast kose i smanjenje opadanja kose u periodima kada su velike hormonske promene u pitanju, kao što su postpartum i menopauza.
Koje biljke želimo da "vidimo" kao sastojke u suplementima za žene?
- Crvena detelina (Trifolium pratense) sadrži fitoestrogene, prirodna jedinjenja slična estrogenima. Fitohormoni u crvenoj detelini mogu pružiti blagu hormonsku podršku i ublažiti neugodne simptome menopauze kao što su valunzi i poremećaji spavanja.
- Divlji kesten (Aesculus hippocastanum) je biljka koja se koristi za regulaciju hormonskog balansa kod žena. Smatra se da podstiče proizvodnju progesterona, a time i uravnotežuje nivo estrogena i progesterona u telu.
- Čičak (Arctium lappa) je biljka koja se koristi za podršku ženskom reproduktivnom zdravlju. Veruje se da ima blagotvoran uticaj na regulaciju hormonske ravnoteže, podsticanje cirkulacije krvi i pročišćavanje organizma.
- Kopriva (Urtica dioica) je biljka bogata vitaminima i mineralima poput gvožđa, kalcijuma, magnezijuma i vitamina C. Kopriva se često koristi za podršku zdravlja reproduktivnog sistema žene, regulaciju menstrualnog ciklusa i jačanje krvnih žila.
- Sladić (Glycyrrhiza glabra) je biljka koja se koristi za podršku hormonskoj ravnoteži i ublažavanje simptoma PMS-a. Takođe se veruje da pomaže u regulaciji kortizola, hormona stresa, tako da ima umirujući efekat na organizam.
- Zlatni koren (Rhodiola rosea) je adaptogena biljka koja se često u suplementima nalazi jer utiče na smanjenje stresa, podiže energiju i podrška je hormonskoj ravnoteži. Smatra se da pomaže u povećanju otpornosti organizma na stresne situacije i podržava optimalno funkcionisanje hormonskog balansa.
- Virak (Achillea millefolium) se tradicionalno koristi za regulaciju menstrualnog ciklusa i ublažavanje simptoma PMS-a. Smatra se da ima blago estrogeno dejstvo čime pomaže u stabilizaciji nivoa estrogena u telu.
- Valerijana (Valeriana officinalis) je poznata po svom smirujućem dejstvu. Često se nalazi u suplementima koji utiču na hormonski balans kod žena. Kada su hormoni van ravnoteže, to može dovesti do povećane anksioznosti i nesanice. Valerijana može pomoći u regulaciji tih simptoma i poboljšanju opšteg stanja raspoloženja.
- Hajdučka trava (Achillea millefolium) se koristi za regulaciju menstrualnog ciklusa i ublažavanje simptoma PMS-a. Takođe ima uticaj na celokupno zdravlje i funkciju maternice, čak ima uticaj i na ublažavanje menstrualnih grčeva.
- Matičnjak (Melissa officinalis) je biljka koja može imati umirujući efekat na nervni sistem čime aktivno pomaže u smanjenju stresa i anksioznosti. Ublažavanjem stresa, može pomoći u održavanju hormonskog balansa.
- Očajnica (Vitex agnus-castus) se često koristi za regulaciju menstrualnog ciklusa i smanjenje simptoma PMS-a. Smatra se da očajnica utiče na hipotalamičko-hipofizno-adrenalnu osu ili skraćeno "HHA osu", ali i na održavanje ravnoteže hormona kao što su prolaktin i estrogen.
- Neven (Calendula officinalis) se koristi za ublažavanje upalnih procesa. Daje bitnu podršku zdravlju reproduktivnog sistema kod žena. Može pomoći u održavanju zdrave ravnoteže hormona i smanjenju upalnih procesa reproduktivnih organa.
- Hmelj (Humulus lupulus) je biljka koja se često povezuje s proizvodnjom piva, ali se takođe koristi u biljnoj medicini. Hmelj takođe sadrži fitoestrogene, koji u telu žene mogu delovati slično kao estrogeni. Koristi se za ublažavanje simptoma menopauze i uspostavljanje hormonskog balansa.
Da li je zdravije unositi suplemente koji imaju prirodne ili sintetičke vitamine i minerale?
-
Prirodni vitamini i minerali dobijaju se iz prirodnih izvora hrane ili biljnih materijala, dok se sintetički vitamini i minerali proizvode veštačkim procesima u laboratoriji. Prirodni izvori mogu pružiti širok spektar hranljivih materija koje su prisutne zajedno sa drugim korisnim jedinjenjima, dok sintetički oblici često sadrže samo samu supstancu bez ostalih prirodnih jedinjenja.
-
Biološka dostupnost se odnosi na sposobnost organizma da iskoristi hranljive materije. U nekim slučajevima, prirodni oblici vitamina i minerala mogu imati bolju apsorpciju i iskoristivost u telu u poređenju sa sintetičkim oblicima. Međutim, postoje i sintetički oblici koji su visoko apsorbujući i biološki dostupni.
-
Kvalitet suplemenata, bez obzira na to da li su prirodnog ili sintetičkog porekla, zavisi od procesa proizvodnje, proverenog izvora i kvalitetnih sirovina. Važno je izabrati proverene proizvođače koji poštuju standarde bezbednosti i kvaliteta.
-
Svaka osoba ima individualne prehrambene potrebe i uslove. U nekim slučajevima, osobe sa određenim zdravstvenim stanjima ili dijetetskim ograničenjima mogu imati veću korist od suplemenata sa prirodnim izvorima vitamina i minerala. Međutim, u drugim slučajevima, sintetički oblici mogu biti jednako efikasni i prikladni.
Suplementi za žene zauzimaju poseban prostor na tržištu dodataka ishrani zbog svoje usmerenosti ka ispunjavanju specifičnih potreba ženskog tela tokom različitih životnih faza.
Oni pružaju podršku hormonskoj ravnoteži, regulaciji menstrualnog ciklusa, ublažavanju simptoma PMS-a, pripremi za trudnoću, održavanju zdravlja tokom trudnoće, oporavku nakon porođaja i podršci tokom menopauze. Takođe, imaju važnu ulogu u očuvanju zdravlja kostiju, kože i kose.
U suplementima za žene često se koriste biljni sastojci poput crvene deteline, divljeg kestena, čička, koprive, sladića, zlatnog korena, virka, valerijane, hajdučke trave, matičnjaka, očajnice i nevena, zbog njihovih blagotvornih efekata na hormonsku ravnotežu i opšteg zdravlja ženskog organizma.
Korišćenjem suplemenata koji su na bazi bilja, žene mogu na bezbedan način da pruže svom telu sve potrebne vitamine i minerale, kako bi ga preventivom osnažili za sve nadolazeće faze svog života.