Kako prepoznati simptome da Vašoj jetri treba čišćenje tj. detox?
Da bi razvili svest o tome da li je vreme za detoks tj. čišćenje jetre, trebali bi znati i koje simptome pokazuje organizam kada Vašoj jetri treba detoks. Kada naučimo da “čitamo” simptome koje nam šalje naš organizam, znaćemo i najlakši način da mu pomognemo.
Simptomi na koje treba da obratimo pažnju, odnosno znakovi da jetra nije u dobrom stanju a koji su “tihi alarm” kada je u pitanju jetra opterećena toksinima su:
- Umor i iscrpljenost: Osećaj hroničnog umora i nedostatka energije.
- Gubitak apetita: Smanjenje apetita ili gubitak interesovanja za hranu
- Mučnina i povraćanje: Problemi s jetrom mogu uzrokovati mučninu, povraćanje ili osećaj nelagode u gornjem delu stomaka.
- Česti bolovi u stomaku: Česti bolovi ili osećaj težine u stomaku mogu biti povezani sa oštećenjem jetre.
- Žutilo kože i očiju: Ovo stanje, poznato kao žutica, može se pojaviti kada jetra ne može metabolisati bilirubin koji nastaje razgradnjom crvenih krvnih zrnaca.
- Svetla ili bela stolica: Promene u boji stolice, posebno svetla ili bela stolica, mogu ukazivati na probleme s jetrom i ometanje normalne proizvodnje žuči.
- Tamni urin: Jetra je odgovorna za izlučivanje bilirubina iz tela putem urina. Ako je jetra oštećena, jedan od simptoma koji ćete lako prepoznati jeste taman ili smeđ urin.
- Oticanje: Problemi s jetrom mogu uzrokovati zadržavanje tečnosti u nekim delovima tela, što može dovesti do oticanja nogu, zglobova ili stomaka.
Navedeni simptoni nisu isključivo vezani za specifične probleme s jetrom i mogu biti povezani i sa drugim zdravstvenim stanjima. Ukoliko kod sebe primećujete neke od navedenih simptoma važno je da potražite savet specijalizovanog zdravstvenog radnika.
Kako prepoznati simptome organizma kojem treba antiparazitni program?
Prepoznavanje simptoma koji ukazuju na potrebu za antiparazitnim programom može biti veoma izazovno jer simptomi mogu veoma varirati. Ne samo da zavise od stanja organizma, već i od vrste parazita i mesta infekcije. Međutim, najčešći simptomi koji se mogu pojaviti kod organizma zaraženog parazitima su:
- Problemi sa probavom: Česte dijareje, zatvor, nadutost, bol ili grčevi u stomaku, gubitak apetita, česte mučnine pa čak i povraćanje
- Nagli gubitak telesne težine: Neobjašnjiv gubitak telesne težine može biti simptom parazitske infekcije
- Hronični umor i slabost: Infekcija parazitima može izazvati hronični umor, osećaj iscrpljenosti i slabost
- Promene vidljive na koži: Promene na koži najčešće uključuju suvu kožu, svrab, osip, crvenilo i preosetljivost
- Poremećaji spavanja: Nesanicu ili poremećaje spavanja može uzrokovati infekcija parazitima
- Česte i nagle promene raspoloženja ili jasni znaci da mentalno zdravlje nije idealno: Depresija, anksioznost, razdražljivost mogu biti povezani s parazitskom infekcijom
- Bol u mišićima i zglobovima: Ovi simptomi su vrlo karakteristični jer su slični artritisu, a mogu biti prisutni kod određenih parazitskih infekcija.
Važno je napomenuti da gore navedeni simptomi nisu specifični samo za parazitske infekcije i mogu biti povezani s drugim zdravstvenim stanjima. Ako imate više navedenih simptoma, važno je potražiti savet od specijalizovanog zdravstvenog radnika. Oni će uraditi odgovarajuće testove kako bi utvrdili prisutnost parazitske infekcije i preporučili najprikladniji antiparazitni program ili tretman.
Koji je najbolji način za preventivno čišćenje jetre?
Postoji nekoliko pristupa za preventivnu detoksikaciju jetre. Ovi pristupi uključuju zdrav stil života i prehrambene navike koje mogu pomoći u održavanju zdravlja jetre:
- Jedite uravnoteženu prehranu bogatu organski gajenim voćem, povrćem i žitaricama. Unosite hranu koja je bogata proteinima i zdravim mastima. Izbegavajte ili ograničite unos prerađene hrane, masne hrane, rafiniranog šećera i alkohola.
- Pijte dovoljno vode u toku dana kako biste osigurali dobru hidrataciju. Voda pomaže jetri u uklanjanju toksina iz tela.
- Izbegavajte izlaganje hemikalijama, pesticidima, otrovima i drugim potencijalno štetnim supstancama koliko god je moguće. Koristite organski gajeno voće i povrće kao i meso sa proverenih porodičnih farmi kada god je to moguće.
- Ograničite unos alkohola ili se suzdržite od konzumacije kako biste smanjili opterećenje jetre.
- Redovna fizička aktivnost potiče cirkulaciju krvi i potpomaže procese detoksikacije jetre.
- Održavajte telesnu težinu blizu idealne kako biste smanjili rizik od masne jetre i drugih problema kroz koje organizam prolazi kada se bori sa prekomernom telesnom težinom.
- Upravljajte stresom na zdrav način, jer preterani stres može negativno uticati na funkciju jetre.
- Ako pušite, razmislite o prestanku. Pušenje pogoršava stanje oštećene jetre, pored toga može znatno uticati na čišćenje jetre a nakon čišćenja jetre, vrlo brzo dovodi do istog stanja jetre kao i pre čišćenja. Pušenje pogoršava stanje očišćene jetre, a može uticati na sam proces čišćenja, tako da vrlo brzo može dovesti jetru u početno stanje pre čišćenja jetre.
- Uzimajte suplemente koji nemaju sintetičke vitamine, koji su bogati prirodnim mineralima, koji su u celosti na biljnoj bazi i koji nikako ne mogu doći u reakciju sa lekovima koje inače pijete.
Preventivno čišćenje jetre nije nužno potrebno za svakoga. Jetra ima prirodne mehanizme detoksikacije i obično dobro obavlja svoje funkcije. Međutim, održavanje zdravog načina života često pozitivno utiče na optimalno zdravlje jetre. Ako imate specifične zdravstvene probleme ili sumnjate na oštećenje jetre, preporučuje se konsultacija sa lekarom.
Koji je najbolji način za preventivni antiparazitski program?
Pojačana higijena ruku: redovno i temeljno pranje ruku sapunom i toplom vodom, posebno pre jela i nakon odlaska na toalet, te nakon kontakta s životinjama ili nakon boravka na javnim mestima može smanjiti rizik od prenošenja parazita.
Higijena hrane: perite voće i povrće pre konzumacije kako biste uklonili moguće parazite. Dobro termički obradite meso kako biste uništili potencijalne parazite.
Pravilno rukovanje hranom: pazite kako rukujete svežim namirnicama i pazite da oprane namirnice ne kontaminirate prljavim. To uključuje i pravilno skladištenje hrane, odvajanje sirovih i kuvanih namirnica, ali i upotrebu čistih posuda koje se lako a temeljno peru i čistog pribora za pripremu hrane.
Čista voda: pijte sigurnu i čistu vodu koja je odgovarajuće obrađena ili prokuvana kako biste smanjili rizik od zaraze parazitima koji se mogu nalaziti u vodi.
Sprečavanje ulazaka insekata u vaš životni prostor: koristite insekt-repelente i mreže protiv istih kako biste se zaštitili od ugriza insekata koji mogu prenositi parazite.
Izbegavanje sirove ili nedovoljno termički obrađene namirnice: izbegavajte konzumaciju sirovog ili nedovoljno termički obrađenog mesa, ribe, školjki i drugih namirnica koje mogu biti izvor nastanka parazita poput toksoplazme ili trihinele.
Redovno održavajte higijenu kućnih ljubimaca: ako imate kućne ljubimce, redovno ih vodite kod veterinara i vakcinišite. Nakon svake šetnje, detaljno ih pregledajte i sprovodite preventivne mere protiv dobijanja buva, krpelja i drugih parazita.
Redovno se vakcinišite: ovo posebno važi za one koji nameravaju da putuju u područja poznata po određenim parazitskim infekcijama. Obavite detaljno istraživanje o merama prevencije koje važe za zemlju u koju putujete, budite spremni da se vakcinišete sa više doza ili da koristite još neke dodatne lekove.
Preventivno koristite suplemente na biljnoj bazi: Suplementi koji u svom sastavu imaju crni orah, pelin, klinčić, đumbir, kurkumu, origano, koprivu često mogu biti odlična preventiva u održavanju otpornosti organizma kada su u pitanju paraziti koje možemo skoro svakodnevno uneti konzumacijom raznih namirnica.
Koja je uloga suplemenata za izbacivanje parazita iz organizma?
Određene biljke mogu da pomognu u čišćenju organizma od parazita. Iako zvuči da je u pitanju samo jedan proces, tajna je zapravo u tome da se kombinuju biljke koje potpomažu više procesa koji unakrsno daju najdelotvornije rezultate.
5 najbitnijih procesa za koje su zaslužni biljni suplementi su:
-
Antiparazitski procesi: Kombinacije određenih biljaka imaju svojstva koja mogu ometati ili inhibirati rast i razmnožavanje parazita. Ove kombinacije mogu “ciljati” na parazite na različite načine, poput oštećivanja njihove stanične membrane ili blokiranja ključnih metaboličkih procesa.
-
Protivupalni procesi: Parazitske infekcije mogu izazvati upalne reakcije u našem organizmu. Neke biljke imaju protivupalna svojstva koja mogu ublažiti simptome upale uzrokovane parazitima, i zato se često kombinuju u prirodnim suplementima.
-
Imuno-procesi: Kombinacije nekih biljaka mogu uticati na imunološki sistem tako što pojačavaju odbrambene mehanizme našeg organizma. Snažan imunološki odgovor je jako bitan u kontroli i uklanjanju parazita.
-
Antimikrobni procesi: Neke biljke imaju antimikrobna svojstva i mogu pomoći u suzbijanju različitih vrsta mikroorganizama - bakterija, virusa, ali i parazita.
-
Probavni procesi: Određene biljke pružaju potporu probavnom sistemu. Kada se uzimaju u procesu uklanjanja parazita imaju istu funkciju kao i kada se uzimaju preventivno – dovode do poboljšanja celokupne funkcija creva, čiste se crevne resice i paraziti se lakše uklanjanju iz creva.
Koja je uloga suplemenata za čišćenje jetre?
Suplementi za čišćenje jetre su najčešće smeša usitnjenog bilja, njihovih ekstrakata, sintetičkih vitamina i minerala koji zajedno imaju za cilj da podržavajuu celokupno zdravstveno stanje jetre i pomažu uklanjanju toksina iz organizma.
Ono što jetra svakako već radi za nas jeste da prirodno obavlja funkciju detoksikacije i eliminacije toksina iz tela. Jetra je vitalni organ koji igra ključnu ulogu u metabolizmu, obradi i detoksikaciji raznih supstanci koje ulaze u naše telo. Jetra se prirodno oslobađa štetnih supstanci, poput alkohola, pesticida pa čak i po čoveka otrovnih supstanci, kako bi ih neutralizovala ili ih izlučila putem žuči ili mokraće.
Kako suplementi pomažu jetri?
Suplementi za čišćenje jetre obično sadrže sastojke poput vitamina, minerala, antioksidansa, biljnih ekstrakata i aminokiselina. Neki od tih sastojaka, potekli su od biljaka
- Pelin
- Zeleni orah
- Sibirska ruža (rodiola)
- Klinčić
- Čičak
- Artičoka
- Sladić
- Koren maslačka
- Sikavica ili Gujina trava
- Marulja ili Macina trava
- Kopriva
- Đumbir
i još mnogo biljaka koje se godinama unazad koriste u narodnim receptima mogu pružiti podršku jetri u njenim prirodnim detoksikacijskim procesima na sasvim prirodan način. Suplementi treba da budu na biljnoj bazi, da se zdravi sastojci iz njih lako apsorbuju i da nikako dodatno ne opterećuju jetru.
Koja je uloga preventive biljnim suplementima u očuvanju zdravlja jetre i očuvanju organizma od parazita?
Biljni suplementi mogu igrati korisnu ulogu u preventivi očuvanja zdravlja jetre i organizma od parazita. Biljni suplementi mogu pružiti podršku na sledeće načine:
Detoksikacija jetre: Određeni biljni suplementi, poput mleka čička (Silybum marianum) ili artičoke (Cynara scolymus), poznati su po svojoj sposobnosti podsticanja prirodnog čišćenja jetre. Oni mogu pomoći u uklanjanju toksina i štetnih supstanci iz jetre, čime se obezbeđuje zdrava funkcija ovog vrednog organa.
Antioksidativna zaštita: Mnogi biljni suplementi, koji su bogati antioksidansima, poput kurkume (Curcuma longa), zelenog čaja (Camellia sinensis) ili šipka (Rosa canina), mogu pružiti zaštitu jetri od oksidativnog stresa. Oksidativni stres može oštetiti ćelije jetre, a antioksidansi pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala i smanjenju štetnih uticaja na ceo organizam.
Imunološka podrška: Neke biljke, poput ehinacee (Echinacea spp.) ili astragalusa (Astragalus membranaceus), mogu ojačati imunološki sistem kako bi se organizam lakše borio protiv infekcija, uključujući i parazitske infekcije.
Antiparazitsko delovanje: Kao što je prethodno spomenuto, određeni biljni suplementi poput crnog oraha (Juglans nigra), klinčića (Syzygium aromaticum) ili pelina (Artemisia absinthium) imaju svojstva koja se pripisuju antiparazitskom delovanju. Oni mogu pomoći u uklanjanju ili suzbijanju parazita u organizmu.
Na kraju, važno je napomenuti da biljni suplementi ne bi smeli zameniti zdravu prehranu, zdrav i aktivan način života.
Suplementi, pa čak i oni koji su u celosti na biljoj bazi i ne zahtevaju mnogo prerade od strane organizma, predstavljaju samo korisni dodatak zdravoj ishrani.
U preventivi i održavanju zdravlja, pogotovo ako želimo da koristimo neke suplemente pored redovne terapije koja nam je propisana od strane doktora, važno je konsultovati se sa lekarom i poneti detaljan sastav suplemenata koje planirate koristiti pre prve konzumacije suplemenata.
Preventiva očuvanja zdravog rada jetre i očuvanja zdravog organizma koji se lako može izboriti sa parazitima, jeste jedna od najbitnijih stvari koju možemo učiniti za svoj organizam. Edukacija je, u svakom slučaju, pola zdravlja.